tzw. ulga dla klasy średniej w Polskim Ładzie - zróżnicowanie sytuacji pracowników i zleceniobiorców delegowanych

Od przyszłego roku wszystkie osoby delegowane (niezależnie od miejsca opodatkowania) poniosą nowe obciążenie – całe 9 % składki zdrowotnej będzie finansowane z ich przychodu. Dziś dla pracowników i zleceniobiorców delegowanych opodatkowanych w Polsce obciążenie to wynosi 1,25%.

wynajem lokali mieszkalnych dla pracowników przez pracodawcę od innego podmiotu gospodarczego a VAT - interpretacja ogólna MF

Wiele firm, szczególnie prowadzących budowy w całym kraju wynajmuje dla swoich pracowników lokale mieszkalne. Zdarza się, że umowa najmu jest podpisywana między pracodawcą z jednej strony i inną firmą z drugiej strony. Co wówczas z podatkiem VAT? Według fiskusa, korzystanie ze zwolnienia od podatku VAT jest możliwe, jeśli umowa najmu w swojej treści zawiera m.in. postanowienia, z których w sposób niebudzący wątpliwości wynika, że dotyczy ona nieruchomości mieszkalnej i nieruchomość ta może być wykorzystana przez najemcę tylko w celach mieszkaniowych.

dodatki żywieniowe dla pracowników delegowanych - najnowsze orzecznictwo

Zgodnie z Dyrektywą 96/71 dotyczącą delegowania pracowników w ramach świadczenia usług (znowelizowaną w ubiegłym roku) Państwa Członkowskie zapewniają, bez względu na to, jakie prawo ma zastosowanie do danego stosunku pracy, by przedsiębiorstwa gwarantowały, w oparciu o zasadę równego traktowania, pracownikom, którzy zostali delegowani na ich terytorium, stosowanie warunków zatrudnienia obejmujących następujące zagadnienia, które w Państwie Członkowskim, gdzie wykonywana jest praca m.in.

podleganie ubezpieczeniom społecznym cudzoziemców, których pobyt w Polsce nie ma charakteru stałego - ważne stanowisko ZUS

Nadal kontrowersje budzi zapis art. 5 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, zgodnie z którym nie podlegają ubezpieczeniom społecznym określonym w ustawie obywatele państw obcych, których pobyt na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej nie ma charakteru stałego i którzy są zatrudnieni w obcych przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych, misjach, misjach specjalnych lub instytucjach międzynarodowych, chyba że umowy międzynarodowe stanowią inaczej.

wypłata zaliczek na poczet zysku wspólnikom spółek komandytowych - korzystne orzecznictwo WSA

Według obowiązujących obecnie zasad opodatkowania wspólników spółek komandytowych, dochody spółki komandytowej są obecnie opodatkowane "na bieżąco" z perspektywy spółki, a nie wspólników. Natomiast dopiero wypłata zysku będzie stanowić przychód wspólnika, podlegający opodatkowaniu 19% podatkiem, przy czym obowiązek pobrania i zapłaty podatku ciążyć będzie w tym wypadku na spółce komandytowej jako płatniku podatku. Wiele spółek wypłaca jednak w ciągu roku swoim wspólnikom zaliczki za poczet zysków.